برای تکمیل فرایند عملیات احتراق در داخل موتور خودروهایی که با سوخت‌های فسیلی کار می‌کنند احتیاج به قطعه ‌ای دارند که با ایجاد جرقه این کار را انجام دهد.با مکش سوخت به داخل سیلندر و ترکیب آن با هوا شمع وظیفه دارد که با جرقه زدن عمل احتراق را آغاز و انرژی تولید کند.

شمع قطعه ای متشکل از الکترود ، عایق چینی، واشرها و … می باشد که در بالای محفظه احتراق و سیلندر خودرو قرار گرفته و از یک طرف جریان ولتاژ بالای برق را گرفته و با ایجاد جرقه زنی در محفظه احتراق باعث انفجار بخار فشرده شده بنزین و ایجاد نیروی لازم برای حرکت خودرو می گردد.

نحوه عملکرد شمع:

شمع از اجزای مختلفی تشکیل شده است. پس از اینکه کوئل خودرو جریان با ولتاژ پایین را از باتری خودرو دریافت کرد ولتاژ آن را افزایش می‌دهد. سپس این جریان ولتاژ بالا به شمع منتقل می‌شود سپس جریان بین دو الکترود مرکزی و جانبی موجود در شمع که یکی مثبت و دیگری منفی است افزایش میابد و ساختار گازهای موجود در محفظه را تغییر می‌دهد. با افزایش ولتاژ گازهای موجود یونیزه می‌شوند و رسانای جریان الکتریکی شده و در محفظه ایجاد احتراق می‌کنند. شمع‌های به طور عادی به ولتاژی حدود ۱۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰۰ ولت یا بیشتر احتیاج دارند تا بتوانند عمل احتراق را به خوبی انجام دهند.

انواع شمع :

1.شمع گرم :

جهت عملکرد در موتورهای با دمای پایین و دارای پایه های بلندتری می باشند تا گرمای خود را دیرتر از دست داده و در نتیجه بتوانند رسوبات باقی مانده حاصل از احتراق را در روی خود شمع بسوزانند.

2.شمع سرد :

جهت عملکرد در موتورهای با دمای بالا و دارای پایه های کوتاه می باشند تا سریعا بتوانند گرمای ایجاد شده در اثر جرقه زنی را کاهش دهند.

3.شمع پلاتینیومی : 

جنس الکترود های آن از آلیاژ پلاتینیوم و دارای طول عمر بسیار بالایی هستند.

این گونه شمع ها قادرند تا ۱۰۰ هزار کیلومتر کارکرد مفید داشته باشند.

4.شمع نیکلی : 

جنس الکترودهای آن از آلیاژ نیکل می باشد و دارای طول عمر کوتاهی می باشند.

5.شمع ایریدیومی :

این شمع خودرو نیز الکترود مثبت آن از جنس ایریدیوم می باشد و دارای طول عمر بالاتری نسبت به شمع های پلاتینیومی می باشند.

6.شمع های چند الکترودی :

این شمع خودرو از چند الکترود منفی برخوردار می باشد که باعث طول عمر بسیار بالاتر می گردد.

به علت اینکه هربار جرقه زنی باعث خوردگی قطب منفی می گردد، هر الکترود پس از کوتاه شدن، جای خود را با الکترود نزدیکتر به قطب مثبت عوض می کند و در نتیجه طول عمر بالاتری برای شمع خودرو ایجاد می نمایند.